Czym czyścić laptopa?

Poprawne użytkowanie laptopa to nie tylko uruchamianie i gaszenie systemu tak, jak zalecił to producent oraz ochrona notebooka przed wpływem czynników środowiskowych. To również – a może przede wszystkim – kwestie takie jak podstawowa toaleta czy też konserwacja. Jeżeli wiemy, jak mamy naszego laptopa użytkować i stosujemy się do tej wiedzy, to jest niemalże pewne, że będzie nam służył odpowiednio latami.

Czyszczenie laptopa

Kiedy piszemy o czyszczeniu laptopa, mamy na myśli nie tylko usuwanie zabrudzeń z jego powierzchni, ale również czyszczenie go wewnątrz. Pierwsza kwestia to czyszczenie obudowy i monitora. Monitor jest elektrostatyczny, czyli przyciąga cząsteczki kurzu, które tworzą nam nim nieestetyczną warstwę. Jeżeli chcemy się ich pozbyć, to najlepiej stosować specjalne ściereczki lub płyn antystatyczny, który pomoże nam wyczyścić obudowę laptopa, a dodatkowo też sprawi, że cząsteczki kurzu nie będą do niego przylegać.

  • Czyścić należy delikatnie, nie trąc ani nie naciskając na matrycę, żeby jej po prostu nie wepchać do środka, nie poluzować ani nie zarysować.
  • Nigdy nie powinno się namaczać slotów, tym bardziej, kiedy laptop jest właśnie podłączony do ładowania lub uruchomiony na baterii.

Oczywiście należy pamiętać również o czyszczeniu wnętrza laptopa. Zbiera się tam bardzo duo kurzu, a ten kurz jest problematyczny i sprawia, że urządzenie działa coraz wolniej i coraz gorzej. Nawarstwiony brud sprawia, że wylot powietrza jest zatkany i laptop nie jest się w stanie odpowiednio chłodzić. To natomiast doprowadza do sytuacji, w której wnętrze jest zbyt gorące i podzespoły są po prostu obciążone. Wysoka temperatura znacząco zaburza działanie urządzenia i po jakimś czasie obserwujemy, że jest ono po prostu przegrzane. Wentylator zaczyna głośno chodzić a mimo to obudowa ani monitor nie stają się chłodniejsze.

Nawet solidny z dobrym układem chłodzenia będzie na tym znacząco cierpiał, dlatego że w takim przypadku ciepło, które będzie zgromadzone wewnątrz, będzie tam krążyło. Z czasem ilość brudu będzie rosnąć, a pasta termoprzewodząca będzie się coraz mocniej przepalać. To może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów, ale wcześniej sprawiać też, że nasz komputer będzie się po prostu wyłączał.

Jeżeli dobrze o niego zadbamy, jeżeli będziemy mu w stanie zagwarantować wszystkie możliwe naprawy i konserwacje oraz będziemy go czyścić, tak zewnątrz, jak i wewnątrz oraz pod kątem plików, złośliwego oprogramowania i starych kluczy rejestru, to jego działanie będzie znacznie lepsze.

 

Dodaj komentarz